SAĞLIK

Sağlıklı ve Şekersiz Tatlı Tarifleri

Sağlıklı Ve Şekersiz Tatlı Yapılabilir Mi?
Konu başlığı biraz şaşırtıcı olsa da, evet; şekersiz tatlı yapılabilir. Konuyu detaylandırmadan önce şekerin ne olduğu üzerinde kısaca durmakta fayda olacaktır. Şeker bilimsel açıdan karbonhidrat familyasından yapılar içeren bir maddedir. Aslında şekerin temeli doğaya dayanır. Yani CO2 ve suyun fotosentezi şekeri üretir.
Şeker pancarı ile şeker kamışı doğal bitkilerin başında gelir. Öyle ki, şeker kamışı yoluyla sakarozun üretim tarihi milattan önceye kadar gider. Fakat günümüzde şeker denilince genellikle şeker pancarı kaynaklı ürünler anlaşılır. Şekerli gıdalar denilince de sayısız tatlı tarifleri akla gelir. Ayrıca içeceklere katılması bütün dünyada gelenek halini almıştır. Sadece şekerin ölçeği kültürel değişkenlik gösterebilmektedir.
Şekerin başrol oynadığı tatlılar ise, gerek yazılı basında resimli tatlı tarifleri gerekse TV programlarında muhtelif çeşitleriyle verilmektedir. Bu tariflere kamuoyunun ilgisi de oldukça yüksektir. Oysaki sağlık açısından sakıncaları daha az dile getirilmektedir. Zira tatlılara şeker ölçülü konulmadığında önemli sağlık riskleri oluşturabilir. Bunun dışında çok daha sağlıklı olan şekersiz tatlılar medyada daha az yer tutmaktadır.
Peki, sağlık açısından epey artı değeri olan şekersiz tatlı nasıl olur? Bu konuda tatlı tarifi zenginliği var mıdır? Elbette şekersiz tatlı tarifleri söz konusu olabildiği gibi, bunların damakta bırakacağı lezzet de kendine özgün bir güzellik taşır. Sağlıklı tatlı nasıl olur? Öncelikle tatlı denilince medyanın da katkısıyla yönlendirilen önyargıyı yıkmak gerekir. Şeker ürünleri katılmadan da tatlı yapmak mümkündür.
Şeker katmadan doğrudan meyvenin kendisindeki doğal şekeri kullanabilirsiniz. Böylece, örneğin bir çileğin içindeki doğal şeker kullanılarak harika lezzetli tatlı tarifleri yapılabilir. Bunun dışında meyve kullanmadan da bal, pekmez gibi doğal ürünler kullanılarak tatlı tarifleri hazırlanabilir. Özellikle balın verdiği tadın dışında içeriğindeki doğal koruyucu maddeleri de alırsınız. Böylece gerek meyvelerin gerekse bal gibi hayvansal ürünlerdeki protein ve vitaminler vücuda girer. Böylece sağlıklı tatlılarla immünal yani bağışıklık sistemi daha da güçlenmiş olur.
Bu durum çocuklarınız için de çok uygun bir seçenektir. Zira çocuğun immünal sistemi en dinamik evrelere geçiş aşamasını yaşar ve ne denli sağlıklı bir immünal yapı oluşturulursa ilerleyen yaşlarda faydasını görecektir. Şekersiz doğal katkılı tatlılar kendiniz olduğu kadar çocuklarınız için de güzel bir alternatif olacaktır. Tabi bu demek değildir ki, şekerden üretilen tatlılar tüketilmesin. En azından şekerli tatlılar yanında şekersiz de kullanılarak bir denge gözetilebilir. Üstelik şekersiz doğal katkılı çok sayıda yemek tarifleri söz konusudur. Bununla ilgili şeker ihtiva eden meyveler, bal, doğal tadındaki polen, pekmez, kuru gıdalar, saf meyve suları, tatlılık içeren çiçek sular sayesinde çok sayıda tarifi denemek mümkündür.
Bu açıdan şekersiz tatlı nasıl yapılır diye düşünmenize gerek yok. Örneğin Saray Aşuresi tarifinde hiç şeker katılmaz. Şeker gereksinimi tarifteki kuru kayısı, kuru üzüm, 1 su bardağı bal, nar meyvesinden elde edilir. Cezerye tarifinde de bal katılarak tatlılık sağlanabilir. Bir başka örnekte ise herkesin yaygın tükettiği sütlaca hiç şeker katmadan, sadece 1 litre süte 200 gram bal katılarak tatlılık sağlanabilir. Yine armut meyvesi ve baldan harika armut tatlısı tarifini deneyebilirsiniz. Sizler de şekersiz ve sağlıklı tatlı dünyasını tecrübe edebilirsiniz

uyari

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Kaynak: bitkiler.gen.tr